Jaká písma jsou vhodná do diáře?

Poměrně dlouho tu nebyl žádný článek, který by se týkal plánování a diářování. Že bych s tím snad sekla a spokojila se s průmyslově vyráběnými diáři z Albi? Tak to tedy ne! Své schopnosti v navrhování náplní neustále piluju k dokonalosti a brzy se můžete těšit na fotoreport, kam jsem se opět posunula. Dnes si ale povíme něco o písmech, přesněji počítačových fontech, které lze využít. A všechny z mého výběru zvládají českou diakritiku. Tak pojďme na to!

 

Základní sadou písem, či chcete-li fontů, disponuje každý počítač již od počátku. Není třeba se však spokojit s Calibri, Georgiou nebo snad Times New Roman. Internet totiž nabízí ke stažení velké množství fontů, které jsou zcela zdarma (aspoň pro nekomerční použití). Úskalím většiny fontů bývá česká diakritika, kterou zvládá jen zlomek písem. Když chybí česká diakritika, tak místo pěkného sjednoceného písma dostáváme jakousi rozsypanou změť, ze které jak majáky trčí oblíbené české Ř ruku v ruce s Ž či Ě. A uznejme, to nevypadá v textu ani nadpisu vůbec hezky.

 

Vždy je proto vhodné ustoupit ze svých požadavků, opustit myšlenku na to jediné skvělé písmo a podívat se po podobném, které si poradí s těmi neposlušnými háčky či čárkami. A jak písma obecně dělíme? Základní fonty rozdělujeme na serifová (patková) a bezserifová (nepatková). Poznáme je na první pohled. Patková písma, jak už název vypovídá, jsou ta, která jsou na konci tahu vybavena patičkou. Příkladem je všemi oblíbený Times New Roman. Bezpatková písma tuto patičku nemají a na první pohled působí uvolněněji, méně oficiálně. Courier mezi písmy zastupuje tzv. Monospace, či strojová písma. To jsou právě ta, která vypadají, jak kdyby vypadla z psacího stroje.

 

Oblíbenou kategorií tvůrců plánovacích náplní jsou písma skriptová, které lze často najít pod označením handwritting či ručně psaná. To jsou ta písma, která působí jako by je někdo psal ručně, perem či štětcem. Jsou ideální pro tvorbu velkých nadpisů a ozdobných poznámek. Nehodí se však pro drobně psané poznámky, kde je čtení poněkud znesnadněno.

 

Svůj výběr jsem sestavila z fontů, které dlouhodobě nejraději používám a mám otestováno, že fungují ve většině programů. Výjimku tvoří Champagne & Limousines, které českou diakritiku zvládá, ale s programem Photofiltre nechtělo při tvorbě náhledů spolupracovat.

Skriptová písma

Ke stažení zde.

Ke stažení zde.

Ke stažení zde.

Ke stažení zde

Ke stažení zde.

Ke stažení zde.

Ke stažení zde.

Ke stažení zde.

Ke stažení zde.

Ke stažení zde.

Bezserifová písma

Ke stažení zde.

Ke stažení zde.

Ke stažení zde.

 

 

Jak písmo nainstalovat?

Soubor s písmem se vám pravděpodobně stáhne v archivu, která je potřeba rozbalit. To už zvládne i běžný průzkumník ve Windows, případně lze využít prográmek Winrar. Extrahované soubory pak nahrajeme do složky Písma, kterou najdeme na systémovém disku. Stačí, když si dáte vyhledávání a napíšete Písma, složka se vám sama nabídne. Písma stačí pouze zkopírovat, sama se nainstalují. Jednoduché, že? Teď už je najdete ve všech svých grafických a textových programech.

 

Kde písma stahovat?

Písma zdarma lze najít na mnoha zahraničních stránkách. Většina těchto portálů obsahuje editor, kam stačí vložit vlastní text, abyste se mohli přesvědčit, že písmo zvládá i naše znaky. Ne vždy se dá tomuto editoru věřit. Na několika stránkách mi písmo nezobrazilo české znaky, přestože na jiných ano. A jaké stránky, že se dají využít?

České fonty

Google fonts

Dafont

1001fonts

Fontspace

 

Doufám, že vám tento článek k něčemu byl a budu se těšit zase příště! 🙂

 

One Comment

  1. 30.8.2017
    Reply

    S fonty jsem hodně bojovala, ale už ani nevím kvůli čemu jsem si je stahovala 🙂 jo, do kalendářů! 🙂
    Děkuji za parádní odkazy, některá písma jsou fakt moc moc pěkná 🙂

Chci se vyjádřit. A to hned!