Je libo výkupné?

Tato recenze na sebe nechala dlouho čekat. Ačkoliv jsem ji měla rozepsanou už několik dní, nebyl čas ani chuť se k ní vracet. Ne snad kvůli knize samotné, ale kvůli začátku nového semestru, který s sebou přinesl doslova demotivující smršť, která se negativně podepsala na množství mého volného času, i na mně samotné.  Teď se konečně vracím s dojmy z posledního dosud vydaného dílu o Katie Maguire, udatné irské komisařce, která neúnavně potírá veškerý zločin v rodném Corku. A že nemálo kdy riskuje vlastní život i kariéru.Tentokrát se jedná o případ nemilosrdných vyděračů, kteří jsou ochotni jít pro zisk přes mrtvoly. Kam až sahají jejich dlouhé prsty  a děsivá reputace? To nám poví Výkupné pro krále.

 

Problém s touto recenzí spočítá i v tom, že jsem předešlý díl přečetla prakticky den před začátkem četby této knihy. Takže i recenze na sebe navazují. Je těžké psát jednu za druhou v případě, že se jedná o jednu sérii, kde se kromě motivů nic zásadního nemění. Kvality autora jsem vypíchla už v předchozích recenzích jeho knih, a i v tomto případě jsou zcela neměnné. Jeho devízou je napětí, které umí vybudovat bravurně. Po emoční stránce je už dlouhodobě mým oblíbencem, protože jeho knihy ve mně vyvolávají velkou odezvu, a i zde mu musím zůstat věrná. Graham Masterton zkrátka umí tyto knihy psát, a detektivní thrillery, či jak tuto kategorii přesně nazvat, jsou jeho písečkem, na kterém staví monumentální detailně propracované hrady.

 
Jak jsem zmínila již v úvodu, Katie v tomto případě řeší řádění vyděračského gangu, který si nebere servítky, a odstraňuje z cesty každého, kdo mu stojí v cestě. Erinští velekrálové, jak si tento gang skromně říká, nejsou žádní nižší kriminálníci. Jejich metody jsou nemilosrdné, a každý kdo jim padne do drápů je prakticky ztracen. Co mají ale jejich oběti společného? Na to se Katie snaží od začátku přijít, přestože je velení opět proti ní. A nejen, že má problémy v práci, navíc se do sousedního domu nastěhuje pohledný soused. A Katie zjistí, že za chyby se vždycky platí.

 

Nová kniha, nový případ, nové lapálie. Zavedený scénář, který v případě této série tak dobře funguje. A není se co divit. G. Masterton zkrátka ví, jak na to. S Katie Maguire si pomalu klestí cestu žánrem drsných krimipříběhů a zanechává za sebou zástupy oddaných čtenářů, čekajících na další knihu. A přestože je čtivost jeden z parametrů, který nám ve škole vždy omlátili o hlavu jako velké fuj, těžko ho zde vynechat. Jak jinak popsat ten pocit, kdy musíte číst a číst, dokud se nedostanete na poslední stránku, a s hlubokým výdechem knihu neodložíte?

 

Je to jasné, Výkupné pro krále je důstojným pokračováním této fascinující série. Mastertonovi rozhodně dech nedochází, naopak napětí okolo Katie ještě více stupňuje, a zamotává ji do svých spletitých sítí, a bude zajímavé sledovat, jak se z nich dostane ven.

 

5/5

Be First to Comment

Chci se vyjádřit. A to hned!