Knižní appky, které (ne)fungují!

Pro správu knižních seznamů, wishlistů nebo čtenářského deníku jsem kdysi používala klasické sešity. Od toho času však doba pokročila a mnohem více prostoru dostávají multifunkční weby a aplikace, které můžu mít neustále u sebe. Dlouho jsem byla věrná pouze jedné službě, až nedávno jsem se rozhodla, že vyzkouším i platformy, které jsem kdysi zavrhla. A byla jsem příjemně překvapena tím, kam se posunuly, nebo nepříjemně překvapena tím, že se neposunuly skoro nikam. Ráda bych Vám představila weby a aplikace, s kterými mám osobní zkušenost, a mohu tak nabídnout své poznatky.

 

Goodreads

Začneme hned s jedinou mezinárodní platformou, kterou jsem si kdysi oblíbila a občas ji využívám doteď. Goodreads nejsou pouhou databází knih s možností tvorby seznamů a hodnocení knih, ale také jistou formou sociální sítě. Na první pohled obsahuje update feed ve stylu Facebooku, kde se objevují nejnovější příspěvky přátel, jejich čtecí pokroky, nově lajknuté knihy a jiné informace. Jednoduše tak zjistíte, co vaši přátelé zrovna čtou a můžete načerpat novou inspiraci. Mimo to nabízí Goodreads i standartní funkce jako hodnocení knih, přidávání recenzí, tvorbu seznamů a minoritní funkce jako testy, kvízy, rozhovory apod.

 

 

Osobně jsem Goodreads využívala především pro možnost zaznamenávání pokroku u jednotlivých knih. Vždy mě bavilo zadávat na jaké straně jsem zrovna skončila, toto sledování pokroků mě vždy motivovalo. Oceňuji také možnost skenování čárového kódu, několikrát jsem to využila, když jsem v knihkupectví váhala, zda koupit nějakou pro mě neznámou knihu. V posledních měsících však můj zájem o Goodreads poněkud opadl. Nevím, zda je to tím, že mi aplikace připadá příliš neosobní a prosté sázení dat už mě tolik nebaví, nebo mě to jen omrzelo ve chvíli, kdy jsem našla pro mě příjemnější a hřejivější variantu. Nelze však upřít kvalitní zpracování a široké možnosti nastavení. Pokud hledáte knižní sociální síť, je Goodreads to pravé pro vás. Na správu knihovny mi však osobně přijdou jiné aplikace mnohem lepší.

Výhodou však může být, že je tato aplikace dostupná i pro Windows telefony, a to pod názvem Better reads.

 

Databáze knih

Ryze česká databáze knih byla kdysi úplně prvním typem platformy na zaznamenávání knih, který jsem vyzkoušela. Na první pohled mě zaujalo české prostředí, velké množství nejrůznějších článků a hodnocení, a především příjemný vzhled. Kdykoliv potřebuju najít nějaké základní informace, zamířím prvně na databázi. Přes ni jsem také doposud prohlížela veškeré recenze a hodnocení. Co se týče pc přístupu, přišla mi zkrátka jako nejlepší možnost. Stejně jako jinde, i zde si můžu vytvářet seznamy, řadit knihy, přidávat si je do wishlistu nebo (narozdíl od Goodreads) využívat služby bazaru, kde se mnohdy dají ulovit moc pěkné kousky (nebo naopak prodat).

 

 

Problém ovšem nastal v případě aplikace. Pokud mám být upřímná, většinu těchto služeb využívám právě přes telefon. Když mám volnou chvíli, tak si přidávám knihy do seznamů, hodnotím a píšu krátké komentáře a recenze. V tomto ohledu mě Databáze zklamala už při první instalaci. Výsledkem byl nestabilní, neustále padající počin, se kterým jsem málem přišla o nervy. Pro potřeby tohoto článku jsem si appku nainstalovala znovu, abych zjistila, že stabilita se očividně o něco zlepšila. Na druhou stranu je aplikace poměrně osekaná, vzhledově ne moc povedená a celkově příliš chudá na to, aby mě ji bavilo používat. Je to podle mě obrovská škoda, ale snad se také někam posunou, a třeba se k ní jednou zase vrátím. Pokud jste zarytý databázista, tak vám appka pro základní úpravy poslouží, práce s ní však není nijak extra příjemná, a pokud mám být upřímná, tak design u mě v případě aplikací hraje svou roli.

 

ČBDB (BOOXY)

Československou bibliografickou databázi jsem kdysi odsoudila v prvním okamžiku. Byla mi nesympatická svým vzhledem a při porovnání s výše zmíněnou Databází jsem měla hned jasno. O to překvapenější jsem byla, když jsem objevila jejich novou aplikaci Booxy. Právě díky ní jsem vzala tuto databázi okamžitě na milost. Na rozdíl od Databáze knih se jedná o propracovanou aplikaci, která nabízí velmi povedené prostředí, které jde v rámci možností upravit dle mých preferencí, a to včetně zobrazovaných informací na úvodní stránce, barev či seznamů. Ovládání je plně intutiviní a nabízí velké množství úprav, které dělají z aplikace opravdu super příjemnou záležitost pro používání.

 

 

Líbí se mi možnost aplikace několika filtrů, výběr, co se mi bude na hlavní obrazovce zobrazovat, přístup ke knižním blogům, fóru a komentářům. Možnost přidávat vlastní seznamy, hodnotit knihy a fungovat prakticky stejně, jako je tomu na webu. Ačkoliv má ČBDB oproti databázi menší uživatelskou základnu a funguje trochu jiným způsobem, je to asi nejpropracovanější systém pro telefon, jaký jsem doposud objevila. Mnozí této databázi vyčítají žebříčky knih, které bohužel nezohledňují počty recenzí, a tak je na prvním místě jako top kniha kuchařka, na druhou stranu je to pro mě jen nepatrný problém. Žebříčky moc nesleduji, aplikace využívám především pro uspořádání vlastních seznamů, čtení recenzí a udržování přehledu v tom, co čtu a číst chci. Z tohoto pohledu mi ČBDB přijde jako perfektní záležitost. Designově mi přijde jako nejpovedenější ze všech tří. Vše běží plynule a používání je velmi příjemné a pro mě osobně i zábavné.

 

Resumé?

Jako u čehokoliv ostatního, i zde záleží především na vašich zvycích a preferencích. Pokud jste zvyklí využívat jednu z uvedených služeb, pravděpodobně jí zůstanete věrní i nadále. Pokud však rádi zkoušíte nové věci, rozhodně mohu doporučit si všechny aplikace osobně vyzkoušet, a pak se teprve rozhodnout. Kdybych se nerozhodla vyzkoušet Booxy, zůstala bych u Goodreads a připravila se tak o mnohem lepší a propracovanější nástroj.

 

A pokud už nějakou aplikaci využíváte, budu ráda, když se se mnou podělíte. Ať už se jedná o jednu ze zmíněných, nebo zcela jinou, ráda vyzkouším 🙂

 

 

3 komentáře

 1. Já osobně jsem spokojená s goodreads, mimo jiné i proto, že nabízí neuvěřitelné množství knih a případné přidání knihy nové je snadné a bez problémové. (Což s tím, že občas čtu knihy i okrajové, případné tituly v němčině či v angličtině…) Celkově diskuze a podobně moc nevyužívám, ale jsem spokojená se statistikami, celkově s řazením knih a jejich nabídkou. Kromě toho po nějaké době používání jsem na to už poněkud zvyklá a mám tam vybudovanou už pěknou knihovničku. 🙂

 2. 25.4.2017
  Reply

  Knižní aplikace jsem tedy nikdy nepoužíval. Nejsem ten asi ten pravej knihomol. Průměrně přečtu tak dvě knihy měsíčně, tak bych to asi ani neuživil. Jednu aplikaci používám, je ale na audioknihy. To sem moc nespadá. Jmenuje se audiotéka. Mě se hodně líbí, dají se tam rovnou i audioknihy nakupovat, vkládat poznámky, záložky a dělat oblíbené žebříčky.

 3. 12.6.2017
  Reply

  Obrovskou nevýhodou databáze knih je to, že zde administrátoři mažou knihy, které nevyšly v ČR nebo na Slovensku a navíc zde nelze hodnotit knihy, dříve než vyjdou u nás (i když je má čtenář přečtené v jiném jazyce). Proto abych nemusel fungovat na dvou webech volím Goodreads, který čtenáře v ničem neomezuje.

Chci se vyjádřit. A to hned!