Láska je láska. Nebo ne?

Pokud si dobře pamatuji, vyvolala Tampa velkou vlnu pobouření a diskuzí. Mluvilo se o lascivnosti, nevhodnosti či skandálu. Anebo si to pletu s jinou knihou, těžko říct. Každopádně jsem od Tampy měla poměrně velká očekávání. Když jsem ji viděla ve slevě v Kosmasu, řekla jsem si, že je ideální čas konečně zjistit, jak si tenhle román stojí. A jestli za to stojí.

Celeste je 26-letá manželka policisty, která si žije na poměrně vysoké úrovni. Přesto se rozhodne nastoupit jako učitelka na střední škole. Její motivací není touha vzdělávat mladistvé a přinášet jim duchovní osvětu. Její motivace je mnohem prostší a zkaženější. Má zkrátka chuť na mladé masíčko. Přesněji na 14-leté chlapce, kteří hrají prim v jejích představách. Sama je krásná atraktivní blondýnka, takže pobláznit hlavy chlapců, s kterými mlátí hromony o sto šest, není až takový problém. Ale kterého si vybrat, aby to neprasklo?

Knihu jsem začala číst s velkou chutí, očekávala jsem takovou Lolitu z opačného spektra, možná lehce okořeněnou neksrývanými sexuálními scénami. Prvních několik stran plných představ a popisů mě však brzy začalo nudit. Očekávala jsem jistou rafinovanost, střídmou ale ráznou popisnost a morální dilema. Místo toho jsem dostala otevřené popisy sexuálních představ zvrhlé ženštiny, která si s morálkou hlavu neláme. Na jednu stranu to nebylo špatné, na druhou to po pár opakováních začalo nudit a příliš z toho prýštěla touha šokovat, alespoň na můj vkus.

Zápletka mi zpočátku přišla poněkud plytká. Defakto mi scházel nějaký výraznější děj, který by se vymykal všemožným popisovaným sexuálním eskapádám. Některé situace mi přišly jen těžko uvěřitelné, což mi dost kazilo celkový dojem z příběhu. V druhé polovině sice dostala kniha určitý spád, který vzal nakonec poměrně rychlý konec, ale celková dojem již zachránit nedokázal. Upřímně nemohu říct, že by na mě konec nějak zapůsobil. Řekla bych, že jsem ho přešla s pokrčením ramen.

Na Celeste jsem měla od počátku negativní názor. Ráda bych řekla, že se můj názor v průběhu knihy změnil, ale není tomu tak. Působila na mě jako nafoukaná bohatá nána, která si libuje ve své úchylce a nezáleží jí na nikom jiném, než na sobě. Obraz sebestředné mrchy byl pravděpodobně autorčiným záměrem, jinak si to vysvětlit nedokážu. Psychologie ostatních postav mi přišla jen málo vykreslená, působily na mě jako kulisy, které Celeste používala ve svém monologu. Možná právě proto mě konec prakticky nijak nezasáhl. Postavy mě jednoduše nezaujaly.

Pokud mám knihu hodnotit jako celek, tak musím narovinu přiznat, že jsem byla zklamaná. Hodně se na mém hodnocení podepsala učekávání, která jsem od knihy měla. Zklamalo mě zpracování, postavy a z velké části i děj. Očekávala jsem podrobné, ale přesto promyšlené rafinované popisy, hlubší psychologii postav, která prakticky scházela a komplikovanější děj. Celé vyprávění vyznělo na můj vkus příliš lacině, jako by autorka chtěla v každém případě šokovat, ale na kvalitní výstavbu děje jí nezbyla energie. Milovnice erotických románů by možná zaplesaly, já levnou erotiku příliš neocením.

 

One Comment

Chci se vyjádřit. A to hned!