Zatni drápy!

Na plátně se objeví typické logo Marvelu a polovina sálu se zhluboka nadechne. Ostatně jako skoro pokaždé, když Marvel představí další film ze svého universa. Což, buďme k sobě upřímní, je poslední dobou poměrně častý jev. Není to však na škodu, sama to tak aspoň nevnímám. Jsem milovníkem marvelovského universa, které mi narozdíl od DC, naprosto přirostlo k srdci. Je to spousta let, kdy jsem poprvé viděla X-men. A od té doby jsem všechny jejich filmy viděla ještě mnohokrát. Do Logana jsem zamilovala na úplném začátku. A všechno hezké musí jednou skončit. 

 

Tentokrát se ocitáme v ne až tak daleké budoucnosti. Píše se rok 2029 a mutantí rasa je na pokraji vyhynutí. Je to už dlouho, co se nenarodil žádný nový mutant, a lidstvo jejich existence už dávno nezajímá. Ti, co zbyli, splynuli s davem a snaží se uchránit svou holou existenci. Logan není výjimkou. Jako by vypršela jeho záruční doba, jeho schopnost regenerace se postupně ztrácí a on, stejně jako ostatní, stárne. Navíc se musí starat o Xaviera, který má k mocnému Profesorovi X dál, než kdy dřív. Jeho tělo ovládají nekontrolovatelné záchvaty, které se v zájmu lidstva musí tišit silnými léky. A jako by toho nebylo dost, nějaká pošahaná mexičanka si žádá Loganovu pomoc. Kdo je Laura, malá holka, která má překvapivě stejné schopnosti jako sám Logan? A proč jí jdou po krku? Logan se vydává na dlouho cestu, která má nejen zachránit Lauru, ale znovu dát jeho životu smysl.

 

Snímek Logan jako by úplně vystupoval z běžného X-menovské spektra, které mělo vždy své zajeté koleje. Přestože se i zde opakuje podobný scénář, jako v předchozích dílech, a to nepřítel, který se snaží vyhubit/podrobit mutantí rasu a naproti němu X-men, snažící se mu v tom zabránit, je zde i něco navíc. Něco, co dává filmu onen postapokalyptický nádech, ono zabarvení syrového dramatu, které nahání husí kůži. Není zde žádná armáda X-men, která by zachránila situaci. Není tu nikdo. Jen Logan, který svůj život utápí v množství alkoholu, aby zapomněl na svůj nelehký úděl. Na to, že zůstal sám.

Atmosféra je prostoupena beznadějí a zoufalstvím. Logan už není silný Wolverine, jakého ho znají děti z komiksů. Není neohrožený bojovník za spravedlnost. A přestože umí svými drápy sprovodit ze světa hromadu chlapů, pomalu ale jistě mu dochází dech. Dokáže v sobě najít pozůstatky svého starého já? A přesvědčí ho Xavier o tom, že za Lauru stojí za to bojovat?

 

V mnoha aspektech mi film připomínal snímek Cesta s Viggo Mortensenem, postapokalyptické putování rodiče s dítětem, hledající bezpečné útočiště. X-menovské universum v sobě však snímek nezapře. Stejně jako v předchozích dílech, i zde teče krev proudem a naše dvojice se dostává do bezvýchodných situací, ze kterých nevede bezpečná cesta. Místo aby klidné části putování působili uvolněně, dotírají na diváka mnohem větší stísněností, než krvavé brutální scény, se kterými se střídají. Pokaždé, když Laura s Loganem zůstanou sami, si uvědomíme, že slavní X-men jsou minulostí, která je nenávratně pryč. Až z toho člověka bolí u srdce.

 

 

Kdybych měla Logana nějak zhodnotit, jen těžko bych hledala správná slova. Byl to silný film s nepříjemnou mrazivou atmosférou, kde zcela scházely odlehčené momenty. Bylo to neustupující napětí, které na diváka doléhalo po celou dobu. Zcela scházela chvíle na oddech, převažovala bezútěšná dynamická jízda, která v mnoha scénách bolela. Logana i diváka. Jedná se asi o jeden z nejlepších X-menovských snímků, přestože se od ostatních tolik liší. A není snadné jej vstřebat. Hugh Jackman tu byl jako Wolverine po dobu 17 let. To je dost dlouhá doba na to, aby se vám dostal pod kůži. U mě se mu to rozhodně podařilo.

Sbohem Logane, bylo to krásných 17 let.

 

(Zdroje obrázků: http://static.srcdn.com; pinterest.com)

2 komentáře

 1. Jana
  15.3.2017
  Reply

  Ach ach … také mi bude chybět …

  • Mafalda
   15.3.2017
   Reply

   Jojo, je těžké to vstřebat. Říkám si, že po tolika letech si to bez něj skoro ani neumím představit.

Chci se vyjádřit. A to hned!