Narodili se, aby přežili

Stojí nahá na appellplatzu a třese se zimou. Nohy se jí boří do ledového bahna a kolem fouká mrazivý vítr. Má jen chvíli na rozmyšlenou. Nakonec zvedne hlavu a rázně odpoví „Nein“. Neví, zda jí tahle odpověď právě zachránila život, či naopak. Muž se na ni zadívá a nakonec pokračuje dále. Pro tuto chvíli je zachráněna. Ale co bude dál? Dostane se někdy z tohoto pekla? Skončí tahle válka dřív, než se jí dítě narodí?

 

Narodili se, aby přežili je příběh tří židovských žen, které měly v životě takřka vše. Šťastné dětství, milující rodinu, krásný byt i hodného manžela. Po nástupu Adolfa Hitlera k moci se však jejich život obrátil vzhůru nohama. Přestože se jim nějakou dobu dařilo unikat hledáčku nacistů, nakonec skončily na tom nejhorším místě – v Osvětimi. Kniha je příběhem, který vypráví o rozvratu hodnot, o cestě na úplné dno, ale také o naději, že všechno zlé jednou skončí.

 

Češka, Polka a Slovenka. Anka, Rachel a Priska. Tři ženy, které kromě židovského původu nemají na první pohled nic společného. Každá pochází z jiné země, z jiných poměrů. Různými cestami všechny nakonec skončí na stejném místě, aniž by o sobě navzájem věděly – na appellplatzu v Osvětimi. Nahé, oholené, hladové a vrcholně ponížené. Všem se ale podaří zatajit jedno velké tajemství – že čekají dítě. Mají štěstí, že to na nich není vidět, a tak projdou sítem, které by je okamžitě poslalo do plynu. Místo toho nastupují strastiplnou nelidskou cestu, kdy je naživu drží jen touha zachránit své dítě. Zázrakem se všechny tři dostanou z Osvětimi jen proto, aby se dostaly do Freibergu, kde mají pracovat v továrně. Jediné, co je uklidňuje, je nepřítomnost komínů chrlících mastný černý kouř. Ke konci války jsou však opět nahnány do vlaku, aby po několika dnech vystoupily na tom nejhorším možném místě – v Mauthausenu. Je vůbec ještě šance, že tohle všechno přežijí?

 

Ale kde jsou všichni ostatní, s pláčem se ptaly nově příchozí. Co je s jejich rodinami? Mohou být třeba v jiném baráku, či byli posláni někam jinam na práci?
„Vidíte támhle to?“ s pokřiveným úsměvem mumlaly vychrtlé nešťastnice a ukazovaly na houstnoucí kouř valící se z komína, který byl vidět skulinami ve stěnách. „Tak tam jsou vaši milovaní – a tam skončíme všichni.“

 

Kniha je jedním z dalších děsivých svědectví o hrůzách 2. světové války. Tentokrát z pohledu tří těhotných žen, které porodily dítě na tom nejhorším možném místě. A navzdory všemu se jim podařilo přežít, a o mnoho let později povědět svůj příběh veřejnosti. Tři silné příběhy, v mnohém rozdílné, a přitom tak podobné. Tři příběhy, které můžeme díky této knize sledovat od začátku až do konce.

 

Kniha je rozdělena do několika tématických bloků, které jsou dále rozděleny podle jednotlivých hrdinek příběhu. V úvodu se dozvídáme o dětství a dospívání jednotlivých hrdinek, až po jejich příjezd do Osvětimi. Osvětim II – Březinka popisuje jejich přežívání v jednom z nejhorších vyhlazovacích táborů. Následuje Freiberg, Vlak, Mauthausen, Osvobození a Doma. Za sebe musím říct, že mi toto dělení moc nevyhovovalo. Na začátku jsem si o každé z žen přečetla poměrně vyčerpávající popis, ale v dalších částech jsem již měla problém si uvědomit, která je která. Jestli je Rachel ta ze Slovenka, jestli je Priska učitelka, nebo zda byla Anka vdaná za Monika či Bernda. Zkrátka mi to hodně splývalo, jak se mi všechny stále střídaly. Trochu jsem se pak v jednotlivých příbězích ztrácela, ale nemohu říct, že by to byl pro mě velký problém. Rozhodně oceňuji faktografickou stránku, která mimo jiné detailně popisuje fungování i místopis jednotlivých míst.

 

Jako každý životní příběh dle skutečné události, se i tato kniha výborně čte. Děj je napínavý, a i když je čtivost neoblíbený parametr, zde bych jej ráda použila. Pokud budu brát knihu jako literární dílo, a odhlédnu od hrůzného tématu, musím ji hodnotit velmi kladně. Dlouho jsem uvažovala, jak tuto knihu označit, aby to nevyznělo neuctivě. Nedá se říci, že se jedná o skvělé čtení, protože bych se neúmyslně dopustila dosti nevhodného hodnocení. Možná bych si dovolila knihu hodnotit jako skvělé čtení, o naprosto hrůzných věcech.

4/5

 

2 komentáře

 1. Táto tématika je pre mňa veľmi zaujímavá, vždy mám pri nej zimomriavky … ja som akurát včera dočítala jednu knihu od Dagmar Hillarovej – Nemám žiadne meno, ktorá je písaná formou denníka (keď mala 15 rokov bola transportovaná do tábora) a je to svedectvo ženy, ktorá prežila terezínsky koncentračný tábor, určite odporúčam. 🙂 Túto knihu, o ktorej píšeš ty určite vyhľadám, celkom ma zaujala. 🙂 xx

  Simona | l i v e i n f o x w o r l d

  • Mafalda
   28.3.2017
   Reply

   Díky za tip na knihu, určitě se na ni podívám! 🙂

Chci se vyjádřit. A to hned!