Ponořte se do Temných hlubin a zaručeně budete lapat po dechu

Rutinní zásah při hledání důkazů na dně jezera odhalí naprosto nečekaný předmět. Rozložené lidské ostatky, u kterých je na první pohled jasné, že se tam nedostaly náhodou. Nehoda je vyloučena, zbývá cizí zavinění. Kdo tělo odklidil do lomu? Kdy se to stalo? A o koho se vlastně jedná? Erika Foster je rozhodnutá, že tomu přijde na kloub. Ostatně jako už mnohokrát předtím. Pro získání nelehkého případu překročí všechny možné hranice. Robert Bryndza vytáhl z Temných hlubin další majstrštyk, který ocení každý, kdo se již prokousal Dívkou v ledu a Nočním lovem. A zvládl to opět s grácií.

Seveřani táhnou. I ti neseverští

Klasické detektivky už tolik netáhnou. Ačkoliv Agatha Christie i Arthur C. Doyle zůstávají ikonami detektivního žánru, pozornost moderních čtenářů se pomalu ale jistě přesunula k temnějším vodám severského krimi. Záhadné případy, zamotané linie, temná tajemství, brutální vrazi a svéhlaví vyšetřovatelé. Zhruba tak by se dalo severské krimi ve zkratce popsat. Robert Bryndza do něj vstoupil dílem Dívka v ledu, který se okamžitě stal bestsellerem. Navázal neméně úspěšným Nočním lovem a nyní nám předkládá třetí kousek skládačky. A zdaleka ne poslední. Početný zástup fanoušků ho vynesl na vrchol a dle mého se může hrdě zařadit mezi Jussi Adler Olsena či Grahama Mastertona.

Ženská hrdinka, která mě konečně nesere

Paličatá a tvrdohlavá Erika Foster mi přirostla k srdci už v prvním díle. Severské krimi má prostě slabost pro jakkoliv narušené a nevyzpytatelné vyšetřovatele. A žánru to svědčí. Mně také. Přestože nejsem zrovna milovnicí ženských hrdinek, pro Eriku Foster i Katie Maguire (Bílé kosti) mám zkrátka slabost. Jsou to takové holky do nepohody. Občas šílené krávy. Zkrátka a dobře, pokud chcete dobře napsanou ženskou hrdinku, potřebujete autora chlapa. Tak je to.

Varování. Způsobuje nekontrolovatelné stavy kontinuálního čtení

Bryndza už ve svých předchozích knihách prokázal, že umí budovat napětí takovým způsobem, že knihu zkrátka nechcete odložit. V pravidelných intervalech přilévá olej do ohně, takže kdykoliv chcete knihu odložit, řeknete si „No, tak ještě jednu kapitolu!“ A vzhledem k tomu, jak krátké kapitoly používá, si to řeknete mnohokrát. Abyste si udělali jasnější představu. Začala jsem knihu číst v 10 večer, v průběhu večera jsem musela ještě dokončit nějakou neodkladnou práci a před spaním jsem si řekla, že si přečtu ještě kousek. Knihu jsem úspěšně odložila v 5.54 ráno. Dočtenou. A věřte, že autorů, co tohle dokážou není moc. Alespoň ne v mém případě. Pro srovnání, podobným tempem jsem přečetla neuvěřitelnou Kingovu Pod kupolí, kdy jsem všech 944 stran dokázala vecpat mezi desátou večerní a desátou ranní. Ou jé!

Stále stoupáme

Ale vraťme se k Temným hlubinám. Možná je to jen můj dojem, který je poznamenán zubem času, ale Temné hlubiny mě bavily o poznání více než Noční lov. Nedokážu teď přesně říci z jakého důvodu, je to jen takový pocit, který mi po přečtení zůstal. Jsem ráda, že se Bryndza vrátil na tuto cestu. Setkala jsem se ovšem i s názorem, že Dívka v ledu byla nejslabší a Bryndza se postupně zlepšuje. Jedno je jisté, série zkrátka stojí za přečtení. Spletité rodinné tajemství, podivné okolnosti a falešné stopy jsou motorem, který celý příběh pohání. S radostí kvituji i návrat starých známých postav, jako je Mossová a Peterson, kteří s Erikou tvoří nepřekonatelné trio. Doufám, že se s nimi setkám i v dalším díle.

Příběh, který s vámi zacloumá

Plnohodnotný detektivní krimi román vás nenechá vydechnout. Musíte vědět, kdo to udělal. Jak to udělal. Proč to udělal. Erika na vás jednoduše přenese svou maniakální touhu pokračovat v honbě za pravdou. Vnímáte rozhořčení, strach, zklamání, vztek i soucit. Za dobrou knihu považuji každou, která na mě dokáže emocionálně zapůsobit. Nezáleží na tom, zda cítím vztek nebo lásku. Kniha nemá být pouhou studnicí vědomostí. Kniha má bavit, rozvíjet, vířit emoce a naplnit nás pocitem dobře stráveného času. A tohle Bryndza prostě zvládá.

Chcete vědět, s čím přijdu příště? Sledujte mě na Facebooku a Instagramu!

Be First to Comment

Chci se vyjádřit. A to hned!