Převařeno?!

Mé gurmánské schopnosti se dotýkají nebes. Přesněji nebes, kde vrcholem umu je uvařit vajíčko naměkko a smíchat rýži se zeleninou a hrdě to zvát rizoto. Když už mám vařit, musí to být hlavně zábava. A pokud mě nějaký způsob vaření opravdu baví a naplňuje, pak je to s joystickem v ruce. Díky hře Overcooked je ze mě profesionál fastfood kuchyně a mistr v mytí nádobí na čas. Nevěříte?

 

Overcooked je multiplayer hra pro Playstation 4, Xbox One i PC. Vašim cílem je uvařit správný pokrm ze správných surovin a včas jej naservírovat, než se host v restauraci naštve. Do toho musíte umývat nádobí a snažit se zabránit požáru od přepalující se pánve. Zkrátka a dobře, musíte na to být dva. Nebo čtyři. Zkrátka hafo, jinak si neškrtnete.

 

 

Ovládání je poměrně jednoduché. Pomocí joysticku honíte postavičky po ploše kuchyně, pomocí tlačítka X zvedáte suroviny, pomocí čtverečku krájíte a kolečkem aktivujete hyperpohon svého kuchaře. Víc toho prakticky nepotřebujete, zbytek už je jen o koordinaci. A ta umí být dost ošemetná. Ne vždy se mi podařilo položit surovinu tam, kde jsem chtěla a čím bylo méně času, tím více jsem se překlikávala a panikařila. Ale to už ke hře patří.

 

Jak se vaše schopnosti zlepšují, posouváte se od levelu k levelu, kde na vás vždy čeká nějaká záludnost. Zpočátku jsou záludností samotné recepty a jejich kombinace. Začínáte s jednoduchou polévkou, ale jak čas plyne, přibývají vám nejen suroviny, ale i druhy jídel, které musíte včas odbavit. A do toho se vám mění prostředí kuchyně.

 

 

Každý level totiž začínáte v nové kuchyni, kterou navrhl nějaký šílený designér, co o praktičnosti neměl ani páru. Divně sestavený nábytek vystřídá kuchyně v jedoucích autech, na lodi či mezi plovoucími krami, po kterých musíte přeskakovat, pokud chcete ještě někdy ulovit svůj hrnec. Je to čím dál těžší. Ale taky čím dál zábavnější!

 

Pokud si myslíte, že je to oddechovka před spaním, tak vás asi zklamu. Kooperace s ostatními hráči pobíhá za konstantního pokřiku „Polož to! Tam ne! Nezavazej mi! Chyť ten hrnec! Podej mi rajčata! Hoří! Uhas to! Vrať mi tu pánev, nebo tě zabiju!“. Abyste si ale nemysleli, že je to takový nervák, má hra i spoustu komických situací.

 

 

Hysterický smích nastane pokaždé, když s pečlivě připravenou objednávkou, nad kterou jste strávili polovinu herního času, nevyberete zatáčku a zahučíte do ledové vody nebo lávy. Jídlo je v tahu, ale buďte v klidu, talíř se vám vrátí! Špinavý, samozřejmě. K popukání je i okamžik, kdy se vám kuchyň řítí plamenem a vám e nedaří najít hasičák, který se nakonec taky úspěšně vznítí. Aspoň se ukáže, že jste do hry správně zapálení.

 

 

Jak tedy hodnotím? Velmi kladně. Trochu mi vadí občasná nepřesnost, která v krátkém čase hraje velkou roli, takže potřetí přestěhovat kráječ místo toho, abych zvedla cibuli, je o nervy. Na druhou stranu, hra má super nápad, každý level je trochu jiný než ten předešlý, a navíc se u toho člověk výborně pobaví. Tak proč ne?

 

Obrázky pochází z webu steam.com

One Comment

  1. rencovav
    5.12.2017
    Reply

    Tohle je jedna z mála her, které jsem kdy hrála, a zbožňuju ji. Fakt. Hráli jsme ji s přítelem a jeho sestrou v době její maturity na odreagování a stala se z toho droga. Přítel navíc vymýšlel novou terminologii – jahody místo rajčat a podobně. Ty jo, někdy bych si to zase zahrála znovu, ale je těžké se takhle ve vícero lidech sejít.

    Moc pěkná recenze! 🙂 Jinak my jsme to hráli na počítači.

Chci se vyjádřit. A to hned!