Recyklace v Disney kabátě aneb Kde je zvíře?

Když se mě vyučující v angličtině zeptala, zda jdu na film Kráska a zvíře poprvé, nechápala jsem. Proč bych měla chodit na film, navíc na pohádku, vícekrát? Ukázalo se, že pro některé je to až takový zážitek, že si jej rádi znovu zopakují ve velkém stylu. Nu proč ne, každý máme jiný vkus. Pokud mám být upřímná hned na začátku, vybrali jsme tento film, protože jinak by nám propadnul volný lístek a my chtěli vidět nějakou oddechovku. Klapka, jedem.

 

Prvně zabrousíme trochu do historie. Motiv krásky a zvířete je starý jako lidstvo samo. Pravděpodobně byl manžel jako zvíře zobrazován spíše metaforicky, na znamení jeho špatných vlastností, agresivity, krutosti, etc. Až později se z tohoto příběhu vyvinul příběh, jak jej známe dnes. Původně starofrancouzská (či spíše poprvé ve Francii sepsaná) pohádka pochází od autorky Jeanne Marie Le Prince de Beaumont (představte si, že to říkám s perfektním francouzským přízvukem). To se bavíme o Krásce a zvířeti v podobě, jak ji známe dnes. Prakticky nezměněná verze tu tedy je od 18. století. Pomineme teď na chvíli verze předešlé, ze kterých vycházela madam de Beaumont.

 

Je to tedy docela dlouho, co už tu s námi tento příběh koexistuje. Známe ho z dětství, vyprávíme ho dětem. Disney na něm vychoval několik generací, a ty se teď snaží svými chapadly uchvátit znovu – stejným příběhem. Už jednou to perfektně zafungovalo, proč tedy nezahrát na strunku nostalgie a nevydělat pár milionů (miliard?) na odrostlých dětech. Kdo by jim to mohl mít za zlé. Tak se na ten zázrak podívejme.

 

Nechci být zbytečně kritická a negativní, s klidným svědomím mohu říci, že to byl poměrně dobrý film a celkem příjemně strávené dvě hodinky, či jak dlouho to trvalo. Jako obrovské pozitivum bych vypíchla vizuální stránku. Ta je opravdu úžasná a povedená. Ať už se budeme bavit o exteriérech, interiérech, kostýmech či rekvizitách, dal si Disney záležet, aby nám předložil opravdu vydatnou porci pohádkového světa.

 

Povedlo se mu to i v dalším směru? Obsazení hlavních hrdinů bylo poměrně příjemné. Nemohu si vzpomenout, kde naposledy jsem viděla Emmu Watson, takže mi v roli Belly vůbec nevadila, naopak bych řekla, že se s touto rolí poprala důstojně. U Zvířete jsem měla větší obavy. Především proto, že jsem se od poloviny nemohla zbavit pocitu, že až se promění v čarokrásného prince, budu si přát, aby se změnil zpátky v tu potvoru, kterou byl a která mi byla sympatická. Naštěstí do této role neobsadili nějakého prvoplánového okoukaného hezouna, kterému bych měla chuť dát jednu mezi oči (ovšem, když se tak dívám na google obrázky, je to tak trochu hezounek). Gaston v podání Luka Evanse byl přesně tak otravný, nanervyjdoucí a nesnesitelný, jak si tato role žádala. I tak mi byl sympatičtější než mnohem otravnější Le Fou, kterého jsem chtěla smáznout z plátna pokaždé, když se objevil na scéně.

 

 

Moc se mi líbily všechny vážné či dramatické scény (teď bych z toho výčtu trochu vynechala ony „akční“), dodávaly příběhu hloubku, které tam jinak moc nebylo. Nezapomínejme ovšem, že je to stále pohádka, takže to nelze brát jako špatný aspekt. Přesto mi tyto scény přišly nejupřímnější.

Na co rozhodně nemohu zapomenout jsou všemožné minimomentky, které mi vykouzlily úsměv na tváři. Ať už se bavíme o Romeovi a Julii, či nevinné otázce „Nechtěl by sis nechat narůst vousy?“. To jsou právě ty drobnosti, které dělají dobrý film. Jak je známo, vše stojí na detailech, a v tomto příběhu se našly detaily dobré i špatné.

A málem bych zapomněla! (Také to sem doplňuji až nakonec) Služebnictvo alá svícny, almary, věšáky atd. Skvělá práce, skvělé obsazení. Ewana McGregora s tím sladkým francouzským přízvukem bych v životě nepoznala. A to nebudu mluvit o tom, že Iana McKellena bych nepoznala už vůbec. Byla jsem vážně vděčná, že jsem šla na originál, nikoliv na dabing (pravdou je, že na dabing chodím jen v nevyhnutelných případech).

 

Teď bych se ráda obrátila k těm méně pozitivním věcem. První, co mě zarazilo, byli černoši. Ano, teď budu znít jako naprostý rasista, ale opravdu nemám ráda scény, kde má herec defakto na čele vytetováno „Politická korektnost“. Jsou filmy a scény, kam se zkrátka hodí určité typy, a pak takové, kam se nehodí. Pokud se budeme držet nějakého kulturně-historického hlediska, nemyslím si, že by černoši ve středověké Francii byli knihovníci (jsem ochotná pominout onu zpěvačku). Už dlouho se mi nestalo, že by mi nějaký herec tak neseděl do své role. Samozřejmě, může to být jen můj osobní pocit.

 

 

Ad 2, písničky. To, že je to muzikál jsem zjistila, až když jsem seděla v sále. No, proč ne, ač na to nevypadám, mám muzikály upřímně ráda. Jen nevím, proč mi tady většina písniček zněla strašně podobně. Kdybych si měla vybavit jednu jedinou, která se vymykala, byla by to asi ta ze scény, kdy vesničané vyrážejí zabít Zvíře. Ostatní mi dost splývají. Přesto opět, proč ne, je to pohádka. Ale proč byly některé ty písničky tak strašně dlouhé? U hostiny jsem si od půlky přála, aby už byl konec. Zkrátit, zkrátit, zkrátit.

A když se ještě zdržíme u písniček, ona písňová glorifikace Gastona, vážně někomu přišel vtipný ten monolog alá „Zjistil jsem, že jsem negramotný, nevím jak jdou písmena po sobě“? Protože jestli jsem si u něčeho říkala wtf, tak právě u tohoto. Ale možná je to vtípek určený pro pologramotné americké publikum, těžko říct.

 

Co opět musím pochválit jsou závěrečné titulky. Už dlouho jsem neviděla tak pečlivě zpracované závěrečné titulky, jak u tohoto filmu. Možná, pouze teoreticky, se mohly peníze z titulků použít i účelněji. Ale už to nechme být. Konec dobrý, všechno dobré. Suma sumárum je to jednoduchý příběh se skvělým obsazením, nádhernou vizuální stránkou a několika pokulhávajícími momenty. Určitě si ho ráda znovu pustím, tentokrát však přeci jen s prstem na tlačítku pro přetáčení, ne vše musím vidět a slyšet dvakrát. Bylo to pěkné, bylo to milé, místy smutné, místy veselé, místy otravné.

 

A co si teď dát něco pro pobavení?

 

 

A co vy a tento zrecyklovaný kousek od Disneyho?

 

Zdroje obrázků: https://www.9to5animations.com;https://lumiere-a.akamaihd.net

Be First to Comment

Chci se vyjádřit. A to hned!