Subkultury 90. let okem hledáčku

Výstava Kmeny 90, která je v současné době k vidění v Moravské galerii v Brně, mě zaujala díky svému výraznému propagačnímu plakátu. Rozhodla jsem se ji navštívit nejen kvůli tomu, že mě vždy zajímaly nejrůznější subkultury a společenství (přičemž v několika z nich jsem byla členem, i když ne tehdá), ale také svým zpracováním a knižní publikací, ze které celá výstava vychází. V 90. letech jsem se narodila, takže jsem si u mnoha věcí říkala něco jako „Wau, to už je tak dlouho?! Já jsem stará!“

 

Kmeny 90 vychází z trilogie Kmeny, která mapuje městské subkultury a společenství od doby normalizace (Kmeny 0), přes období 90. let (Kmeny 90) až po období po roce 2000 (Kmeny). Všechny publikace má na svědomí kolektiv autorů, z nichž nejvýraznější postavou je Vladimír 518, který je také podepsán pod brněnskou výstavou. A proč je výstava tak unikátní?

 

Výstava je v pravém slova smyslu multimediálním a interaktivním počinem. Celá je koncipována jako procházka jednotlivými subkulturami, které byly v 90. letech nejvýraznějšími hybateli kultury. Dvacet pět knižních kapitol je zde převedeno do reality pomocí dobových artefaktů, hudby dunící z repráků, herních automatů či oblečení. Na celé výstavě je možno fotit dle libosti a některé věci si může člověk osahat (Toho jsem využila hlavně u herních automatů, wau!).

 

Osobně jsem nejvíce ocenila kapitoly mě blízké, tedy subkultury týkající se metalistů, počítačů, punku či dračího doupěte. Není nad to, když na starém monitoru vidíte Poldu a říkáte si, že už je to fakt dlouho, co jste to hráli poprvé.

 

Navštívili jste Kmeny 90? Líbil se vám koncept výstavy nebo jste byli zklamaní? Podělte se se mnou v komentářích 🙂 A pokud se vám fotky líbili, sdílejte 🙂

4 komentáře

Chci se vyjádřit. A to hned!