Vydejme se na Noční lov!

Robert Bryndza se krátce po uveřejnění svého úspěšného románu Dívka v ledu vrací s dalším dílem, který nás zavede zpět do britské metropole, kde se potuluje záhadný sériový vrah, který si zdánlivě náhodně vybírá jako oběti pouze muže. A nebyla by to Erika, aby se do případu nevrhla po hlavě. Problémy na sebe nenechají dlouho čekat. Je snad Eričiným údělem bojovat nejen s nadřízenými, ale i o vlastní život? A kdo je tajemný Noční pták, skrývající se pod rouškou tmy?

 

Když je zavražděn praktický lékař Gregory Moonro, je společnost šokována. Nezdá se, že by měl nějaké nepřátele, kteří by měli zájem na jeho smrti. Přesto se stalo, že byl Gary nalezen nahý ve své posteli s pytlem přes hlavu. Možnost, že by šlo o nešťastnou náhodu, doprovázející sexuální hrátky, je brzy vyloučena. Jiné stopy však chybí. Kdo se rozhodl sprovodit ze světa bohatého doktora? A jaký měl motiv? Pro nalezení vraha je potřeba zajít do dávné minulosti. Než  se však spojí všechny linky vedoucí k tajemné osobě v černém, nebude Gary Moonro jediným člověkem škrtnutým ze seznamu.

 

Konečně se objevil ten dům. Jednalo se o viktoriánský řadový domek, který se zepředu ničím nelišil od ostatních staveb v ulici. Tři podlaží světlých cihel, ale majitel nechal za dům přistavět velkou zasklenou přístavbu, která rozšiřovala přízemí. Stín o majiteli věděl vše. A také znal dispozice domu. Znal i majitelův denní rozvrh. A co je nejdůležitější – také věděl, že dnes v noci je sám.

 

Po ledově chladné Dívce v ledu se ocitáme v horoucím pekle v potu se tonoucího Londýna, který je sužován nelítostným vedrem. Lidé prchají z metropole na dovolenou k moři a atmosféru doprovází všudypřítomný pach potu a touha po zchlazení. Ani Erika to necítí jinak. Kromě vedra ji trápí i osobní problémy, které jí nedovolí zastavit a v klidu se nadechnout. Zrovna když potřebuje oporu, tak si Isaac přivede zpět svého idiotského expřítele, který Eriku už od první chvíle zrovna nemusí. A navíc je na obzoru povýšení, které by dalo jejímu životu znovu smysl. Na vrchní příčce jejího žebříčku priorit je však nalezení vraha, který se zdá býti nepolapitelným.

 

Noční lov obálka

 

Na rozdíl od předešlého dílu se zde více zapojujeme do Eričina osobního života. V prvním díle jako by se zdálo, že na bližší seznámení není dostatek času. Zde však její linka příjemně zapadá do konceptu knihy, a místy udává tón dalšího vyprávění. Už není pouhou pokaženou figurkou snažící se vzpamatovat z bolestné minulosti. Zde se projevuje i jako ambiciózní osobnost, prahnoucí po povýšení a kariérním postupu. Mimo to si začíná uvědomovat, že jejímu životu něco schází. A práce to rozhodně není.

 

Pak jí to došlo. Když seděla na pohovce a usínala, dveře do patia byly zavřené. Otočila se k otevřeným dveřím, ale viděla za nimi jen tmu. Dovnitř do bytu neviděla. Přešla na konec zahrady a z úzkého záhonu, který se táhl podél plotu, sebrala velký kámen. Potěžkala ho v ruce a vrátila se do bytu. Cvakla vypínačem.

 

Robert Bryndza si i v druhém díle drží stejnou laťku, jakou nasadil u knihy první. Přestože se může zdát tempo příběhu o něco pomalejší, než tomu bylo u Dívky v ledu, nedá se říct, že by děj nebyl napínavý. Rovina, týkající se osobního života Eriky, přináší zpestření, které dává tušit, že i v dalších dílech se o ní budeme dozvídat věci z její minulosti. A tušit můžeme i budoucí vztahové lapálie.

 

Po prvním díle jsem se obávala, zda nepůjde Noční lov kvalitou dolů. Nemálo kdy se stává, že úspěšný první díl je doplněn slabšími pokračováními. Tady se tak naštěstí nestalo, a já mohu s radostí konstatovat, že Robert Bryndza si tak našel cestu do mojí knihovny.

 

5/5

Be First to Comment

Chci se vyjádřit. A to hned!